Гіркий урок, який не має повторитися
Щороку в третю неділю травня в Україні відзначається День пам’яті жертв політичних репресій - день, присвячений мільйонам українців, які постраждали від тоталітарного режиму Радянського Союзу. Цього року ця дата припадає на 18 травня. Вона нагадує нам про страшні сторінки історії: масові арешти, депортації, тортури, розстріли та ув’язнення людей лише за їхні переконання, походження чи прагнення до свободи.
У Шосткинському вищому професійному училищі вшанували пам’ять жертв політичних репресій. Для учасників історико-краєзнавчого гуртка було проведено тематичний захід, присвячений цій сумній, але важливій темі. Під час заходу гуртківці ознайомилися з трагічними подіями 30-50-х років ХХ століття, дізналися про масштаби політичних переслідувань, а також про долі конкретних людей, які стали жертвами безпідставних звинувачень.
Особливу увагу було приділено репресіям, що торкнулися жителів Сумщини, зокрема й Шосткинського району. Учні ознайомилися з архівними матеріалами, спогадами очевидців та документальними свідченнями. Говорили про те, як події далекого минулого перегукуються з сучасністю.
Сьогодні, українці знову стали жертвами агресії зі сторони Росії - держави, яка продовжує використовувати насильство як інструмент придушення свободи. Під час повномасштабного вторгнення Росії в Україну ми бачимо ті самі методи: викрадення, катування, вбивства, знищення української мови та культури. Після широкомасштабного вторгнення Росії терор і політичні переслідування стали моторошною реальністю для величезної кількості українців, чиї міста і села окупували війська агресора. Катування, розстріли невинних без суду і слідства, насильницькі депортації, фільтраційні табори, масові переслідування з політичних мотивів – здавалося, що все це з падінням радянської системи назавжди залишилось в історії. Але ідеологічні спадкоємці СРСР у путінській Росії знову принесли на українську землю масові політичні репресії. З огляду на все, що ми знаємо про Бучу, Ірпінь, Гостомель, Маріуполь, з огляду на відомості, які надходять з окупованого Херсона, День пам’яті жертв політичних репресій набуває для нас нового значення. Ціною надзусиль і багатьох життів Україна бореться не тільки за те, щоб звільнити свою землю від російських окупантів та відновити свій суверенітет. Вона бореться за те, щоб сталінські методи Великого терору не були інструментом політики у XXI столітті.
Гуртківці усвідомили, що політичні репресії - це не лише частина далекої історії, а гіркий урок, який не має повторитися.
Такі заходи сприяють формуванню у молоді критичного мислення, громадянської відповідальності та поваги до прав і свобод людини.
Пам’ять - це місток між минулим і майбутнім. Знаючи правду, ми будуємо суспільство, у якому цінуються свобода, справедливість і людська гідність.