Інтернет - це всього лише інструмент. Все залежить від того, хто і в яких цілях його використовує.
Важко переоцінити роль справжнього педагога. Він не лише і не стільки джерело інформації, скільки духовна опора дитини, її реальний ідеал. /М.Амосов/
Сьогодні ми маємо розвивати й розвиватися, пізнавати нове і ділитися знаннями, навчати і навчатися, бути міцними й зміцнювати спільноту для того, щоб будувати вільне та незалежне майбутнє нашої держави.
Зміцнити власну стійкість, щоб мати змогу реагувати на події зі співпереживанням до себе, до людей навколо, до країни, до тварин, до захисту довкілля, до соціальних проблем через волонтерство — завдання № 1 на шляху відновлення України й зцілення суспільства.
Декілька років тому, як явище, в Україні набуло поширення онлайн-волонтерство –
е-волонтерство (е-volunteering). Виокремлюють декілька сфер діяльності онлайн-волонтерів. Окрім досить відомих – онлайн-навчання та блогінгу, менш знані такі види:
- Краудсорсинг, або толока онлайн. Означає обмін знаннями та досвідом, спільне створення проекту або вирішення проблеми силами великої групи людей, яким доручають певні завдання.
- Краудфандинг: з миру по нитці. Якщо у вас є геніальна ідея, але немає коштів для її реалізації, можете зібрати їх, використовуючи веб-ресурси.
- Допомога іншим та групи самодопомоги. Для того, щоб надати психологічну підтримку, не обов’язково бути поряд фізично. Допомогти можна віддалено, використовуючи форуми, чати та соцмережі.
- Соціальне мапування. Завдяки безкоштовним платформам та додаткам, практика соціального мапування, тобто створення та редагування карт силами громадськості, стає все популярнішою.
- Допомогти, якщо часу обмаль. Якщо ви дуже зайняті, але все одно бажаєте зробити світ трохи кращим, спробуйте мікроволонтерство. Це прості завдання (переклади, прес-релізи, відповіді на опитування), виконання яких займає порівняно мало часу – від 15 хвилин до 3 годин – і дозволяє принести користь суспільству під час обідньої перерви, у транспорті, черзі тощо.
Інформація, доступна кожному в Інтернет – джерело найрізноманітнішої інформації, в якій легко загубитися. Крім того, левова її частка або взагалі не заслуговує довіри, або потребує додаткової перевірки. Тож наступна сфера діяльності онлайн-волонтерів полягає в зборі, перевірці даних, створенні та упорядкуванні якісного контенту, здійснення платежів, купівлі товарів, участі в благодійних акціях тощо, потребує знань про безпечне поводження, особливо зараз.
Про важливість дотримання правил безпеки платежів та розрахунків в Інтернеті у воєнний час "Платіжна безпека" говорили на занятті гуртка «Я волонтер». У день безпечного інтернету гуртківці ділилися усними історіями (усна історія - це співпраця, яка потребує довіри, емпатії та спільного докладання зусиль, що дуже перетинається з 5 ключовими зонами соціально-економічного навчання) щодо безпечного поводження в інтернеті, переглянули повчальні відео про платіжне шахрайство, розглянули поради з кібербезпеки та шахрайства у воєнний час, практично закріплювали знання в робочому зошиті та тестували якість засвоєння знань.
Інтернет - це всього лише інструмент.
Все залежить від того, хто і в яких цілях його використовує.
Найвища наука життя – мудрість, а найвища мудрість – бути добрим і не зважаючи на вид волонтерської допомоги, за кожну добру справу ти отримаєш – милість, адже допомагаючи нужденним і простягаючи руку допомоги, ти допомагаєш самому собі.
Наталія ШАТСЬКИХ,
керівник гуртка «Я волонтер»