Який хліб корисніший?
Хліб – один з небагатьох продуктів, який вживають щодня у всьому світі. Ми ставимося до хліба, як до чогось звичайного і навіть буденного. Втім недарма є приказка «Хліб – усьому голова».
Люди вживають у їжу пшеницю вже понад десять тисяч років.
Залежно від вмісту сорту борошна у виробі, хліб може бути:
- пшеничний з пшеничного борошна,
- житній з житнього борошна,
- мультизерновий – в основі кілька варіантів борошна, вівсяний, гречаний, кукурудзяний.
Також хліб може бути дріжджовим та бездріжджовим.
Доведено, що цільнозерновий та мультизерновий багаті на клітковину, вітаміни, мінерали та антиоксиданти. Білий хліб з очищеного борошна містить значно менше білків, клітковини, вітамінів та мінералів, ніж хліб з цільних зерен.
Житній хліб корисний для травної системи, оскільки у житньому борошні, порівняно з пшеницею, більше клітковини та білка. Хліб з цілісних злаків багатий на антиоксиданти і знижує ризик виникнення серцево-судинних захворювань, ожиріння та діабету.
Безглютеновий хліб потрібний для людей з алергією на глютен.
За рекомендацією спеціалістів Гарвардської школи громадського здоров'я чверть здорової тарілки мають складати складні вуглеводи. До цієї категорії продуктів відноситься цільнозерновий хліб. Такий хліб має менший глікемічний індекс, тож при його споживанні підвищення рівня цукру в крові відбувається повільніше.
Зараз у закладах професійної (професійно-технічної) освіти норму хліба зменшили з 60-80 г (2 шматочків) до 30-50 г (1 шматочка) на прийом їжі.
Білий хліб рекомендують замінити на цільнозерновий із високим вмістом клітковини, з висівками та насінням.
Такий хліб є корисним, сприяє засвоєнню їжі, а також його рекомендує ВООЗ.
Цільнозерновий хліб – це хліб, виготовлений з частково або повністю перемеленого борошна з цільних або майже цільних зерен пшениці. На відміну від звичного білого хліба, цільнозерновий хліб випікається з борошна на осноі цільних зерен, що містять, крім ендосперму, зародок і висівки. Висівки багатий клітковиною , деякими мінеральними речовинами і антиоксидантами, а зародок – головне джерело вітамінів з злакових рослин. Саме тому цільнозерновий хліб вважається корисніше білого. Зерном для приготування цільнозерновий борошна може служити не тільки пшениця. Часто виробники додають просо, кукурудзу, жито та овес, а також деякі інші зернові культури. Зовні продукт не особливо відрізняється від звичайного хліба, може мати більш темне забарвлення і грубу структуру.
Корисні властивості випічки з цільнозернового борошна
Завдяки складу, продукт має велику кількість корисних властивостей.
- Вміст поживних елементів: вітаміни групи В, залізо, магній, цинк, антиоксиданти.
- Багато клітковини, яка позитивно впливає на роботу кишківника та травної системи.
- Такі продукти допомагають контролювати цукор у крові, випічка не піднімає його різко, що важливо для людей з діабетом.
- Більш тривале відчуття ситості, через що знижується частота переїдань та нормалізується вага.