Революційні підходи до здоров’я і безпеки
З нагоди відзначення Всесвітнього дня Охорони праці та в рамках місячника з охорони праці і безпеки життєдіяльності, у Шосткинському вищому професійному училищі, на платформі Meet відбулася виховна година на тему: «Всесвітній день охорони праці 2025».
Захід провела Рибкіна Ганна Сергіївна, викладач предмету «Охорона праці» з учнями групи 02-24 професія «Слюсар з ремонту колісних транспортних засобів, електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування» та зі здобувачами освіти інших навчальних груп закладу.
У межах заходу обговорювалися надзвичайно важливі та актуальні питання охорони праці, зокрема проблеми молоді на робочих місцях, ризики, які часто недооцінюються, а також типові помилки, що призводять до зростання рівня виробничого травматизму.
Було поінформовано гостей щодо Законодавства України про охорону праці, а саме:
- статтею 3 Конституції України передбачено, що людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканість і безпека визначаються в Україні найвищою соціальною цінністю;
- статтею 4 Закону України «Про охорону праці» встановлено, що державна політика в галузі охорони праці спрямована на створення належних умов праці та запобігання нещасним випадкам.
У центрі уваги заходу були цифрові виклики: використання інформаційних технологій та штучного інтелекту у виробничому середовищі, а також інформаційної кампанії стосовно впливу штучного інтелекту та діджиталізації на безпеку та здоров’я працівників на роботі, присвячених відзначенню Всесвітнього дня охорони праці у 2025 році.
Пані Ганна акцентувала увагу на необхідності формування культури безпеки праці з перших днів професійної діяльності, адже молоді працівники мають підвищену вразливість через відсутність досвіду, недосконале знання прав та обов’язків у сфері охорони праці, а також часту недооцінку ризиків.
Тематика заходу викликала жвавий інтерес у здобувачів освіти та працівників училища, які були присутні на виховній годині, адже охорона праці — це не лише обов’язок роботодавця, а й усвідомлений вибір кожного громадянина дбати про своє здоров’я та життя. Тому зрозуміло, що охорона праці відіграє важливу роль, як суспільний чинник, оскільки, якими б вагомими не були трудові здобутки, вони не можуть компенсувати людині втрачене здоров’я, а тим більше життя – те і інше дається лише один раз. Необхідно пам’ятати, що через нещасні випадки та аварії гинуть на виробництві не просто робітники та службовці, на підготовку яких держава витратила значні кошти, а перш за все люди – годувальники сімей, батьки та матері дітей.
Всесвітній день охорони праці - свято, що привертає увагу світової громадськості до того, яким чином створення і просування культури охорони праці може сприяти зниженню щорічної смертності на робочому місці.
Тож, нехай цей Всесвітній день безпеки та здоров’я на роботі стане точкою відліку для посилення зусиль з виконання нашої спільної місії — зробити робочі місця безпечними для всіх та кожного. А організований захід, безсумнівно сприятиме підвищенню обізнаності молоді щодо безпеки праці та зменшенню рівня травматизму в Україні.
З усього вище сказаного, можна зробити очевидний висновок – головне завдання охорони праці – зберегти здоров’я своє і того, хто працює поруч. Тож, бережіть себе, своє життя і здоров’я, бо здоров’я і життя кожного з нас – то є найбільша цінність! А здоров’я молодого покоління сьогодні – то здоров’я української нації. Наше спільне майбутнє в наших руках.
Пам’ятаймо: захищена праця – основа сильного і відповідального суспільства!