"Ми є. Були. І будем ми! Й вітчизна наша з нами"
Сміливість – це відсутність страху, а здатність діяти в усіх найкращих проявах попри всі страхи, відчай, труднощі, що можуть виникати в складних умовах війни. Коли вас охоплює відчай, необхідно протиставляти йому співпереживання, Ваші сильні сторони, оптимізм, втілене у Вас благополуччя. (Елейн Міллер-Керес, співзасновниця інституту травмостійкості, США)
Ви коли-небудь замислювались над питаннями: Хто і що надає Вам сміливості? Кого Ви б хотіли підсилити прикладом власної сміливості?
Сміливість – це здатність діяти в усіх найкращих проявах попри всі страхи, відчай, труднощі, що можуть виникати в складних умовах війни
Волонтерська робота – це саме те, що може надати сміливості кожному з нас, допомогти підсилити власним прикладом сміливість інших: рідних, друзів, одногрупників, знайомих.
Василь Сухомлинський говорив: «Найпрекрасніші і водночас найщасливіші люди ті, хто прожив своє життя, піклуючись про інших»
У високій зоні збудження ми можемо давати раду всьому. Зона стійкості – це стан спокою, в якому ми можемо бути сердитими або сумними, давати раду емоціям. До повномаштабного вторгнення нам частіше вдавалося перебувати в зоні стійкості, але травматичні, стресові події виносять із цієї зони.
У нижній зоні пригніченості ми почуваємося сумними, виснаженими, відчуваємо ізольованість. Абсолютно нормальним випадати з зони стійкості, гірше, коли ми застрягаємо в тих зонах.
Психологічний стан волонтера важливий для нього самого. Уміння надати психологічну допомогу є першочерговим завданням. Володіючи відповідними методиками, ми можемо допомогти не тільки іншим, а й собі, щоб не втрати власний ресурс.
Методики «Як допомагати собі та іншим у часи війни», а саме практики миттєвої допомоги, які розглянули на заняттях гуртка «Я волонтер», стануть у нагоді. Ось деякі з них:
- «Тримай п’ять» - однохвилинні практики допомагають повертати нас до зони «все гаразд», тієї дороги, де ми почуваємося уважними й контролюємо рух нашого життя;
- «Ковток води» - важлива практика, перша допомога, зокрема й у стані тривоги;
- «Нагаром тхне» - методика управління диханням для врівноваження емоційного стану.
Поради тим, хто не втомився гуртківці змогли переглянути в документальному фільмі "Сни волонтерів".
Т. Шевченко говорив: «Діла добрих оновлюються, діла злих гинуть».
Щотижня лідери учнівського самоврядування, волонтери навчальних груп долучаються до участі в акціях, благодійності, плетіння маскувальних сіток.
Ми є. Були. І будем ми! Й вітчизна наша з нами.
Керівник гуртка «Я волонтер»,
Наталія ШАТСЬКИХ