Важливість підвищення медіаграмотності здобувачів освіти
З метою підвищення інформаційної компетентності здобувачів освіти, створення сприятливих умов для підготовки молодого покоління до життєдіяльності в інформаційному суспільстві, забезпечення захисту дитини від шкідливих інформаційних впливів 6 лютого 2024 року у Шосткинському ВПУ соціальним педагогом Т.М.Лавриненко було проведено заняття з Інтернет-безпеки до дня безпечного Інтернету «Як розпізнавати неправдиві повідомлення?».
З початку повномасштабного вторгнення росії в Україні значно виріс рівень кіберзагроз. Зараз дві третини українців дізнаються новини з соціальних мереж і практично завжди довіряють тому, що там поширюють і репостять. Майже стільки ж людей отримують інформацію від рідних, друзів та знайомих. Пропаганду та дезінформацію розповсюджують усіма цими каналами — фейків та маніпуляцій так багато, що кожен українець періодично стикається з дезінформацією. Деякі пропагандистські повідомлення зроблені настільки якісно, що в них вірять навіть ті, хто мав би розрізняти. А джерелом дезінформації може стати хто завгодно, навіть ви. Тому дуже важливо вміти бачити фейки, маніпуляції та мати уявлення про інформаційно-психологічну пропаганду.
Під час заняття учні мали змогу оволодіти навичками розпізнання неправдивих повідомлень, перевірки фотографій та відео:
- Звертати увагу на повідомлення, які написані занадто емоційно, з багатьма знаками оклику.
- Дивитися, чи є у постах та новинах посилання на офіційні джерела.
- Читати пости в соціальних мережах чи на сайтах медіа повністю, а не тільки заголовки.
- Якщо бачите у тексті цифри або результати соціологічних опитувань, загуглити і перевірити їх.
- Перевірити, хто розповсюджує повідомлення.
- Критично ставитися до псевдоекспертів.
- Звертати увагу на граматичні помилки.
Соціальний педагог роз’яснила підліткам, як самому не стати джерелом дезінформації.
Користуйтеся нашими підказками, критично мисліть та споживайте правильний контент. Допомагайте суспільству боротися з фейками – не розповсюджуйте їх! Не забувайте про Інтернет-детокс – кілька годин, вільних від будь-якої інформації та спілкування онлайн. Це допоможе вам зберігати емоційну рівновагу та душевну гармонію.
Соціальний педагог Тетяна Лавриненко